Белградскиот седмичник „Неделник“ публикуваше дел од „безобразните изјави“ на српскиот вицепремиер и министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, кон соседните држави.

Публикацијата е по повод „кажаното од бугарскиот премиер Бојко Борисов во однос на новиот еврокомесар за надворешна политика, Јозеп Борел и европската политика кон Косово и последните коментари на Дачиќ, кој го нарече Борисов“ лицемер и безобразен „. Весникот потсетува за најскандалозните пројави на српскиот министер кон следните соседни држави. Публикацијата е насловена: Останува да удриме само по Унгарците и Романците.

Хрватска

По повикот на хрватскиот претседател, Колинда Грабар Китаровиќ, дека е неопходно „Србија да стане нормална држава“ Дачиќ го вели следново: Станува збор за безобразна провокација од страна на Хрватска. Многу брзо, сепак потоа Дачиќ ја „симна топката и ја изрази радоста од хрватското претседателство на ЕУ, бидејќи сите живееме на едно место“.

Црна Гора

Дачиќ изјави дека со години Црна Гора се обидува со антисрпска политика да ја гради сопственото положба во светот и меѓународен идентитет.

Босна и Херцеговина

Член на босанското претседателство, Жељко Комшиќ, го предупреди Ивица Дачиќ да не си игра со суверенитетот на Босна и Херцеговина. „Србија не може да ја координира својата надворешна политика дури и со себе си“, рече Комшиќ.

Албанија

„Голема Албанија е големо  л.ј.о“, рече Дачиќ пред албанскиот премиер Еди Рама по потпишувањето на договорот меѓу Тирана и Приштина за заедничка надворешна политика.

Северна Македонија

Бегството на поранешниот премиер Никола Груевски преку Србија се смета за главна точка на раздорот меѓу Скопје и Белград. Во летото 2017 година. Србија десет дена ја затвори својата амбасада во Скопје. Властите во Белград постојано ги обвинуваат властите во Македониjа дека се претвориле во нова Казабланка за дејствија против Србија.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO