Претседателот на парламентарниот комитет за Косово, Милован Дрецун, ги обвини бугарските разузнавачи за дестабилизација на регионот. Ова е уште една скандалозна изјава против Бугарија во последните десет дена.

Во интервју за весникот „Курир“ Дрецун вели дека „пред два месеци во Скопје е формиран моќен разузнавачки тим кој работи прикриено во една голема западноевропска фабрика за автомобили“. „Неговата цел е да биде блокирано постигнувањето на компромисно решение меѓу Белград и Приштина. Во овој тим работат разузнавачи од Бугарија, Северна Македонија, Германија и Албанија“, тврди уште Дрецун, кој се смета за еден од најблиските на претседателот Александар Вучиќ и Министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ.

„Во одделни соседни држави се води моќна кампања против постигнување на какво и да е компромисно решение меѓу Белград и Приштина. Скопје се претвора во моќен разузнавачки центар за работа против државните интереси на Србија“, вели уште Милован Дрецун и додава: „Секое компромисно решение е главен стабилизирачки столб во регионот. Недостатокот на компромис меѓу Белград и Приштина е подготовка за нови судири во регионот и создавање на „Голема Албанија“.

Тој тврди дека „македонските власти треба да одговорат каква е целта на овој разузнавачки тим, што целосно и наштетува во Србија“. „Што може да направат освен да собираат информации и да шират дезинформации. Овој тим нема за цел да ги штити нашите интереси, а да работи против нив. Тоа никако не е безопасно. Можат да направат некоја медиумска и политичка диверзија и да предизвикаат дури и судири “ кажа уште Дрецун.

Пред само една недела Дачиќ направи скандалозни изјави за Бугарија и премиерот Бојко Борисов повторно за косовското прашање. Подоцна тој ги обвини медиумите за скандалот. Борисов го повика Дачиќ јавно да се извини.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO