Тимот на Атлетико Мадрид планира да поднесе официјална жалба до ФИФА за трансферот на нивниот најдобар стрелец Антоан Гризман во Барселона. Вчера францускиот репрезентативец официјално се пресели на Камп Ноу откако Каталонците ја платиј клаузулата за откуп во неговиот договор со Атлетико во вредност од 120 милиони евра. Од Атлетик меѓутоа тврдат дека договорот помеѓу Гризман и Барселона бил направен порано кога оваа клаузула изнесувала 200 милиони евра, но каталонците чекале на почетокот од јули кога таа според договорот требало да биде значително намалена.

„Атлетико Мадрид верува дека прекинувањето на договорот со Грозман настапиоло пред крајот на минатата сезона“, се вели во соопштението на клубот. Раководството на Атлетико е решено да стори сé за да ги бара своите права, а според местното издание АС, клубот ќе поднесе формална жалба до ФИФА. Од мадридскиот тим или ќе бараат плаќање на почетната клаузула за откуп или сериозна казна за Гризман и Барселона.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO