Овие вербални бури, кои се јавуваат во триаголникот Софија-Скопје-Белград, покажуваат колку тешко се одделужаме од минатото, рече тој.

„Дачиќ е еден од најинтересните ликови на српската политичка сцена. Тој го олицетворува најјаркиот балкански тренд во политиката – силни зборови, српските медиуми се далеку од коректноста, но тој не бил заведен, а ја искористи ситуацијата да ја одигра улогата на повеќето тврди заштитници на српските интереси „, изјави за БНТ проф. Ангел Димитров, копретседател на заедничката комисија за историски прашања со Северна Македонија.

„Ова се мали балкански вербални бури кои брзо се намалуваат, исто како и бранот тензии“, коментираше тој.

„Не е потребно да се извинува премиерот за придавката“ северномакедонски „, ова е специфика на бугарскиот јазик. Но, тоа беше начин од Скопје да ни покаже дека Бугарија треба да се сообразува со формулациите на Преспанскиот договор, ние не сме страна во овој договор „,

„Македонските политичари се должни да реагираат во вакви ситуации, бидејќи притисокот врз нив е исклучително висок.

Чудно е дека партија која ја носи кратенката ВМРО, всушност ги брани српските интереси“

Тој изјави дека е дадено „зелено светло да биде откриен паметникот на полковникот Каварналиев во Дојран, уништен во 1966 година, како и многу други воени споменици.

„Овие вербални бури кои се случуваат во триаголникот Софија-Скопје-Белград покажуваат колку тешко се разделуваме со минатото“, рече тој и додаде дека експертите работат во добра синхронизација со Владата.

Според него, дел од македонските историчари се почувствуваа „притиснати“ по изјавата на претседателот Стево Пендаровски дека Гоце Делчев е Бугарин.

„Важно е да се дојде до сознанието дека имаме заедничка историја, ние ништо не наметнуваме, ние нудиме аргументи. Ако вистината дојде до учебниците, идната генерација ќе биде ослободена од комплексите и фрустрациите од минатото.

Не треба да се фокусираме на позиции кои ги среќаваме во медиумите и политичките говори, многу луѓе во Македонија се свесни за своите историски корени „, рече тој.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO