Конечното решение за тоа каде ќе биде лоцирана новата фабрика на ʺФолксвагенʺ сеуште не е донесено и останува за втората половина на август, пишува авторитетното издание на германскиот бизнисʺХанделсблатʺ.

Германскиот автомобилски гигант „Фолксваген“ е речиси е на пат да го донесе своето конечно решение во која земја да го изгради новиот погон. Портпаролот на компанијата од Волфсбург изјави дека Надзорниот одбор ја поддржува Турција. Но, на вчерашното заседание не е донесено конечно решение, додаде тој. Конечното решение сега може да биде донесено во втората половина на август, пишува Ханделсблат.

Претходно, германското списание за автомобили AutoMobilvohe, цитиран од Ројтерс, соопшти дека новата фабрика ќе биде лоцирана во Турција. Во исто време, Ројтерс нагласува дека нема формална потврда за оваа вест.

Фолксваген размислува да изгради нова фабрика за автомобили речиси една година. Првично, десет места беа вклучени во четири источноевропски земји и Турција. На крајот, барањето е фокусирана на економски површини во Бугарија и Турција. Во новата фабрика „Фолксваген“ ќе произведува неколку брендови, меѓу кои и „Шкода“. Исто така, се бара место каде што ќе се произведува моделот Пасат откако фабриката во Емден ќе се трансформира во место за производство на електрични возила.

Главниот извршен директор на групата Херберт Дијс се смета за голем поддржувач на новата фабрика. Во Бугарија или во Турција може да се произведе многу поевтино. На овој начин, Фолксваген ќе може да го надомести поскапото производство во Германија.

Според „Ханделсблат“ концернот веќе открил потенцијална површина за својата фабрика во турскиот град Измир. Од гледна точка на трошоците, постојат многу аргументи во корист на Турција. Предноста над Бугарија се проценува на околу 100 милиони евра, пишува весникот, повикувајќи се на внатрешни извори.

Решението во корист на Турција предизвикува главно политички проблеми, нагласува Ханделсблат. Причината е во контроверзниот курс на претседателот Реџеп Таип Ердоган, кој делумно се откажа од редица демократски права по неуспешниот обид за државен удар од пред три години.

Фолксваген сака повторно да ги искористи следните недели за да ја испита ситуацијата со човековите права во Турција. Освен тоа, концернот во принцип треба да биде на јасно за правната сигурност во земјата.

Во оваа смисла, Бугарија, како земја-членка на ЕУ, има јасна предност во однос на Турција. Групата Фолксваген треба да се обиде да договори со турската влада во Анкара сличен степен на правна сигурност. Се верува дека федералната влада не покренала никаков приговор за изградба на фабриката во Турција.

Како пазар за продажби со население од 80 милиони луѓе, Турција е исто така претставува интерес за ʺФолксваген групʺ. Дури и досега, земјата беше главна цел за продажба на моделот Пасат. Со изградбата на фабриката во Турција, а потоа и со домашното производство на „Пасат“, продажбата на турските клиенти би можеле да бидат зголемени повторно, додава „Ханделсблат“.

Фолксваген треба сам да потроши околу една милијарда долари за изградба на новата фабрика. Но, концернот треба да предвиди и стотици милиони за прелокација. Годишниот капацитет на фабриката е 300.000 автомобили.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO