Американските медиуми соопштиjа, дека пет вооружени ирански воени чамци се обиделе да запленат британски танкер во Ормузкиот теснец, но оти тие биле спречени во тоа од Кралската морнарица.

Телевизиската мрежа Си Ен Ен, повикувајќи се на двајца американски официјални лица, јави дека Иранците му наредиле на капетанот на танкерот да го смени правецот и да се закотви во иранските територијални води. Но, тоа било спречено откако од еден британски воен брод кој го придружувал танкерот било вперено оружјето кон иранските чамци, принудувајќи ги да се повлечат. Се уште нема официјална потврда за инцидентот.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO