Американските медиуми соопштиjа, дека пет вооружени ирански воени чамци се обиделе да запленат британски танкер во Ормузкиот теснец, но оти тие биле спречени во тоа од Кралската морнарица.

Телевизиската мрежа Си Ен Ен, повикувајќи се на двајца американски официјални лица, јави дека Иранците му наредиле на капетанот на танкерот да го смени правецот и да се закотви во иранските територијални води. Но, тоа било спречено откако од еден британски воен брод кој го придружувал танкерот било вперено оружјето кон иранските чамци, принудувајќи ги да се повлечат. Се уште нема официјална потврда за инцидентот.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO