Американските државни обвинители бараат доживотна затворска казна за мексиканскиот нарко бос Хоакин Гусман, познат како „Ел Чапо“, кој во февруари беше прогласен за виновен поради планирање убиства и криумчарење дрога. Федералните власти побарале за Ел Чапо и изрекување на дополнителни 30 години казна и враќање на имотот на жртвите во износ што ќе се утврди подоцна.

 Адвокатот на Ел Чапо, Џефри Лихтмен смета, дека барањето на обвинителите е „површно“.

Пресудата на нарко босот е закажана за 17 јули.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO