На српскиот министер за одбрана, Александар Вулин и воената здравствена делегација денес им беше забрането влегување во Косово, соопшти кабинетот на министерот.

Во соопштението се вели дека „уште еднаш се разбрало дека Рамуш Харадинај лаже, а на министерот и на делегацијата не им е дозволено да го посетуваат Клиничко-болничкиот центар во Косовска Митровица“.

Неодамна медиумите соопштија дека Приштина решила да го забрани влегувањето на сите српски официјални лица во Косово Српскиот премиер Ана Брнабиќ сепак брзо објави дека не го поддржува премиерот на Косово, додавајќи дека косовскиот премиер Харадинај го негира ваквото тврдење.

Во одговорот на Приштина се вели дека „тие не можат да одговорат позитивно на барањето“.

Во делегацијата присуствуваа министерот Вулин, началникот на Воено-медицинскиот оддел Угљеша Јовичиќ, началник на ВМА Мирослав Вукосављевиќ и началникот на секторот за лекување Ненад Ратковиќ.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO