На српскиот министер за одбрана, Александар Вулин и воената здравствена делегација денес им беше забрането влегување во Косово, соопшти кабинетот на министерот.

Во соопштението се вели дека „уште еднаш се разбрало дека Рамуш Харадинај лаже, а на министерот и на делегацијата не им е дозволено да го посетуваат Клиничко-болничкиот центар во Косовска Митровица“.

Неодамна медиумите соопштија дека Приштина решила да го забрани влегувањето на сите српски официјални лица во Косово Српскиот премиер Ана Брнабиќ сепак брзо објави дека не го поддржува премиерот на Косово, додавајќи дека косовскиот премиер Харадинај го негира ваквото тврдење.

Во одговорот на Приштина се вели дека „тие не можат да одговорат позитивно на барањето“.

Во делегацијата присуствуваа министерот Вулин, началникот на Воено-медицинскиот оддел Угљеша Јовичиќ, началник на ВМА Мирослав Вукосављевиќ и началникот на секторот за лекување Ненад Ратковиќ.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO