Соединетите држави планираат да формираат воена коалиција за заштита на бродските линии во близина на Иран и Јемен поради тензиите со Техеран.

Генерал Џозеф Данфорд, шеф на американскиот Генералштаб, изјави дека Пентагон ќе обезбеди командна и разузнавачка опрема за коалицијата.

Претходно тој имаше средба со државниот секретар Мајк Помпео и со вршителот на должноста секретар за одбрана Марк Еспер.

Иран веќе подолго време се заканува да го затвори стратегискиот Ормуски теснец преку кој се одвива една петина од трговијата со нафта.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO