Европската униjа се бави сама со себе, со внатрешната архитектура, но Европската унија мора да знае дека ние сме на Балканот генерално 30 години во транзиција и ние мораме да видиме, ама навистина, мораме да видиме светло на крајот на тунелот, изјави претседателот Стево Пендаровски во интервјуто за Телевизија Н1.

Сите во земјата се малку разочарани од двојното говорење на Европската унија како целина, смета Пендаровски и рече, дека и покрај најавите дека Северна Македонија и Албанија ќе почнат преговори, тоа не се оствари:

„Ние сме уверувани од највисоките германски официјални лица дека тоа е само техничко одлагање на процесот и ние тоа го прифаќаме и ќе чекаме на септемвриската одлука на германскиот Бундестаг и на октомвриската на целата Европска унија. Меѓутоа, го поставуваме прашањето – што ако во меѓувреме некој друг Парламент исто, од технички причини, го одолговлече процесот, бидејќи таму имате одлучување на принцип на консензус. Една држава е доволно да каже не и ние имаме повторно одлагање“, рече Пендаровски.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO