Британската премиерка Тереза Меј денеска изјави дека кој и да победи во трката за лидер на Конзервативната партија ќе биде одличен премиер.

Во трката за функцијата се Борис Џонсон, поранешниот шеф на британската дипломатија и сегашниот министер за надворешни работи Џереми Хант.

Тие ќе наследат Парламент во кој Конзервативната партија нема мнозинство. Меј владееше со поддршката на Демократската унионистичка партија на Северна Ирска.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO