Британската премиерка Тереза Меј денеска изјави дека кој и да победи во трката за лидер на Конзервативната партија ќе биде одличен премиер.

Во трката за функцијата се Борис Џонсон, поранешниот шеф на британската дипломатија и сегашниот министер за надворешни работи Џереми Хант.

Тие ќе наследат Парламент во кој Конзервативната партија нема мнозинство. Меј владееше со поддршката на Демократската унионистичка партија на Северна Ирска.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO