Белорусија речиси ги исполни условите за заем на 600 милиони долари од Кина кој ќе биде искористен за исплаќање на долговите на Русија. Министерството за финансии соопшти дека планирале да земат уште еден заем од Русија, но нашле алтернатива со нивните кинески партнери.

Министерот за финансии Максим Ермалович претходно изјави дека властите сакаат да позајмат пари од друга земја, а не од Русија поради разликите во билатералните односи. Русија со години и дава заеми на Белорусија, која се уште и должи многу пари на земјата.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO