Над 100 луѓе се повредени во земјотрес во југозападен Иран. Во земјотресот со јачина од 5,7 степени биле оштетени згради. Во местото Масџид Солејман биле повредени 112 луѓе, од кои седум се задржани во болница, а еден постар човек умрел од инфаркт за време на потресот, пренесува агенцијата ИЛНА.

Спасувачите ја пребаруваат планинската област околу тоа места, зашто во 15 села во околината живеат околу шест илјади луѓе. На снимките на иранската државна телевизија се гледаа урнатини и оштетени згради. Жителите за новинската агенција Асошиејтед прес изјави дека некои постари згради се урнати.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO