Гасеници-напаѓачи со токсични влакна предизвикаа паника во некои делови на Германија, што доведе до затворање на базени, ресторани, јавни паркови и делови од автопатишта.

Дабовите гасеници, кои се така наречени поради нивниот престој меѓу дабовите дрвја со кои се хранат, имаат убави, долги влакна со воспалителен токсин, што може да предизвика образување на меури, вртоглавица и астматични напади. Подолг период, гасеницата е релативно ретка појава во Германија, која се наоѓа само во изолирани шумски области. Но поради годинешната мека пролет и топло, суво лето, откриени се голем број гнезда на дабови гасеници низ целата земја. Особено се погодени градовите во Бранденбург, Саксонија-Анхалт, Баден-Виртемберг, Баварија и западниот дел на Северна Рајна-Вестфалија.

Во Минстер шест лица морале итно да направат операција на очите.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO