Академијата за филмска уметност, која е задолжена за престижните награди за Оскар, редовно е критикувана поради фактот што мажите во комитетот имаат големо мнозинство пред жените. Затоа, во новата изјава, културната институција објави листа од 842 имиња поканети да учествуваат, од кои 50% се жени, а 20% се припадници на малцинствата.

Меѓу поканетите се: Лејди Гага, Жан-Луј Трентинин и Јосиан Баласко. Ова ќе биде прв пат во историјата на жирито да се состои од 50 проценти од жените. Минатата година тие беа 49%.

Сите поканети кандидати се очекува да го прифатат членството.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO