Академијата за филмска уметност, која е задолжена за престижните награди за Оскар, редовно е критикувана поради фактот што мажите во комитетот имаат големо мнозинство пред жените. Затоа, во новата изјава, културната институција објави листа од 842 имиња поканети да учествуваат, од кои 50% се жени, а 20% се припадници на малцинствата.

Меѓу поканетите се: Лејди Гага, Жан-Луј Трентинин и Јосиан Баласко. Ова ќе биде прв пат во историјата на жирито да се состои од 50 проценти од жените. Минатата година тие беа 49%.

Сите поканети кандидати се очекува да го прифатат членството.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO