Во Македонија има околу 250 000 лица со висок крвен притисок. Половина од нив воопшто и не знаат за тоа. Лицата кои веќе имаат хипертензија и користат редовна терапија во голем број немаат задоволителна регулација на крвниот притисок и тоа е причината за честа посета, не само кај нивниот семеен лекар, туку и кај специјалистите.

Како причина за преглед, хипертензијата е меѓу најчесто наведените причини, пише Плусинфо.“Кај лицата со лесна до умерена форма на хипертензија, се започнува со препораки за промена на животен стил – промена во исхрана и физичка активност“, рече д-р Билјана Герасимовска, нефролог на Универзитетската клиника за нефрологија и претседател на Македонската асоцијација за хипертензија.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO