Врховниот суд на Грција допушти до предвремените парламентарни избори 20 политички партии и блокови, како 4 блока не се допуштени да учествуваат во изборите, пишува весникот „Нафтемпорики“.

Ова е половина од партиите за изборите за Европскиот парламент на 26 мај. Поразот на владејачката партија СИРИЗА на евроизборите стана причина за предвремените парламентарни избори. СИРИЗА изгуби од најголемата опозициска партија, вистинската Нова демократија, повеќе од 9 процентни поени.

Шест од осумте парламентарни партии се вклучени во гласачките ливчиња, две одлучија да не учествуваат на изборите.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO