Врховниот суд на Грција допушти до предвремените парламентарни избори 20 политички партии и блокови, како 4 блока не се допуштени да учествуваат во изборите, пишува весникот „Нафтемпорики“.

Ова е половина од партиите за изборите за Европскиот парламент на 26 мај. Поразот на владејачката партија СИРИЗА на евроизборите стана причина за предвремените парламентарни избори. СИРИЗА изгуби од најголемата опозициска партија, вистинската Нова демократија, повеќе од 9 процентни поени.

Шест од осумте парламентарни партии се вклучени во гласачките ливчиња, две одлучија да не учествуваат на изборите.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO