Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД се надеваат оти САД нема да отидат на војна со Иран, но ако се стигне до тоа, искористената сила од американците ќе биде поразувачка.

Во телевизиското интервју за Фокс, Трамп беше запрашан дали Америка се подготвува да води војна со Иран.

„Видете, се надевам да не го направиме, но ние сме во многу силна позиција ако нешто се случи. Ние сме во многу силна позиција. Нема да трае многу долго. Можам да ве уверам. И јас не зборувам за пешадија на терен „, рече Трамп во врска со големите тензии меѓу Техеран и Вашингтон.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO