Макс Хејстингс, поранешен шеф на Борис Џонсон, остро го критикуваше во „Гардијан”, пишејќи дека тоj е целосно неспособен за функцијата премиер:

„Ториевците подготвуваат невкусна шега на сметка на Британците. Џонсон не се грижи за ништо друго освен за сопствената слава и задоволство”, пишува Макс Хеистингс, коj пише, дека познава Џонсон од 80-тите, кога го уредувал Дејли телеграф, а Џонсон бил дописник од Брисел.

„Со децении тврдам дека иако бил генијален забавувач, популарниот градоначалник на Лондон, е лош избор за националната канцеларија, бидејќи тој се чини дека тој на ум ја има само сопствената слава и задоволство”.

„Не можеме да предвидиме што ќе направи влада на Џонсон бидејќи ни нејзиниот потенцијален лидер не размислува за тоа. Но, неговото „премиерување“ сигурно ќе открие презир кон правилата, преседаните, редот и стабилноста“.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO