Рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Риабков им порача на САД да ги отфрлат плановите за распоредување на дополнителни војници на Блискиот Исток и да престанат со активностите за провоцирање на Иран.

САД претходно соопштија дека планираат да испратат околу 1000 војници во Блискиот Исток од одбранбени причини. Риабков истакна дека Вашингтон и неговите сојузници несовесно ги зголемуваат тензиите во експлозивниот регион. Според него, доколку Вашингтон не сака војна, тоа треба и да го покаже.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO