Македонскиот претседател Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев патуваат со редовни цивилни летови, бидејќи владиниот авион е на услуга, потврди владината служба за „Општи прашања“ пред СДК.мк, од каде соопштија дека авионот „Лирджет“ 60 „е на редовно сервисирање во Нирнберг, Германија.

„Тоа не е дефект, туку редовна услуга. Авионот треба да се сервисира и да се врати во земјата другата недела“, рече за СДК.мк генералниот директор на владината служба за општи прашања Пеце Мирчески.

Пендаровски отиде во Брисел на 11 јуни со редовна линија со престој во Љубљана, а Заев се врати од Виена во саботата со патнички лет. И двајцата се пофалиле во социјалните мрежи дека се обични патници.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO