Македонскиот претседател Стево Пендаровски и премиерот Зоран Заев патуваат со редовни цивилни летови, бидејќи владиниот авион е на услуга, потврди владината служба за „Општи прашања“ пред СДК.мк, од каде соопштија дека авионот „Лирджет“ 60 „е на редовно сервисирање во Нирнберг, Германија.

„Тоа не е дефект, туку редовна услуга. Авионот треба да се сервисира и да се врати во земјата другата недела“, рече за СДК.мк генералниот директор на владината служба за општи прашања Пеце Мирчески.

Пендаровски отиде во Брисел на 11 јуни со редовна линија со престој во Љубљана, а Заев се врати од Виена во саботата со патнички лет. И двајцата се пофалиле во социјалните мрежи дека се обични патници.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO