Израелски суд и одреди парична казна на сопругата на премиерот на земјата Сара Нетанјаху за незаконско трошење на буџетските средства за нарачка на храна од ресторан.

Ставајќи точка на 4 годишниот судски процес, судот во Ерусалим го потврди договорот со обвинителството – во замена за признавањето на својата вина, а обвинителството се согласи да го преквалификува обвинението од измама на „намерно користење на грешка на друго лице“.

„Судот го утврди договорот меѓу Нетанјаху и канцеларијата на државниот обвинител, во согласност со кој во буџетот ќе бидат вратени 55 илјади шекели / околу 15 илјади долари /“, соопшти локалната радио станица „Кан“.

Причината за судската истрага на Сара Нетанјаху, која исто така ги враќала незаконски испиените шишиња од вино за амбалажа, беа порачките на ресторанска храна и кетеринг за резиденцијата на владата, и покрај постоењето на готвач и персонал за сервис. Штетата што таа го направила се проценува на околу 100.000 долари.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO