Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ е полош од Турците. Овие остри зборови против црногорскиот лидер беа упатени од поглаварот на Српската православна црква Иринеј.

„Ниту Турците, ниту комунистите, ниту никој друг не посегна на црковен имот. Но дојде еден Црногорец да ја уништи српската црква во Црна Гора, која ја создаде Црна Гора и без која Црна Гора немаше да постои „, изјави Иринеј.

„Ако не беше српската црква, Црногорците ќе ја споделуваа судбината на нивните соседи од Призрен и да го прифатат исламот … Правилно српскиот народ рекол дека потурчените се полоши од Турците“, додаде поглаварот на Јутјуб каналот на телевизијата на СПЦ.

Повод за острите зборови на Иринеј е усвоениот во почетокот на неделава Закон за вероисповеста, кој ги засега и црковните имоти во Црна Гора. Овој чин беше поредниот чекор кон влошување на односите помеѓу Србија и Црна Гора, кои одбележуваат уште едно дно. Црковниот конфликт помеѓу Подгорица и Белград во голема мера се одразува од сите српски медиуми.

Во истото време во храмот „Воскресение Христово“ во Подгорица блискиот до СПЦ владика Амфилохиј повика на специјално свикан собор, црногорските власти во разумен рок да прифатат нов закон за вероисповеста.

На почетокот на неделата црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ повика на обновувањето на автокефалноста на Црногорската православна црква.

Според него, на тој начин ќе биде отстранета една историската неправда. „Ќе работам упорно на ова прашање, без оглед на тоа дали на некого му се допаѓа или не. Во Црна Гора Српската православна црква / СПЦ / ја брани инфраструктурата на Голема Србија“, рече тогаш Ѓукановиќ.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO