Жените ширум Швајцарија штрајкуваат. Тие се незадоволни од бавното спроведување на мерките за елиминирање на родовата нееднаквост, објави ВВС.

Штрајкот доаѓа по 28 години откако половина милион швајцарски жени излегоа на улиците во 1991 година со барања за еднакви плати и други бенефиции. Немаше жени во владата на земјата, ниту пак плаќаше платено породилно во Швајцарија.

Имаше многу промени од протестите во 91-иот. Веќе имало осум женски министри, а платеното мајчинство е законски потребно. Но, многу проблеми остануваат.

Жените добиваат во просек 20% пониски плати од мажите во Швајцарија. Многу малку жени заземаат високи, одговорни позиции и детски градинки се скапи и има неколку места.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO