Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека САД веруваат оти Иран е одговорен за нападите со кои биле оштетени два танкера во близина на Персискиот залив. Според Помпео, ова било дел од „иранската кампања за ескалација на тензиите“ и закана за меѓународниот мир.

Помпео додаде дека САД ќе ги бранат своите интереси во тој регион. Тензиите меѓу Вашингтон и Техеран се зголемија откако претседателот Доналд Трамп во минатата година реши да се повлече од нуклеарниот договор и воведе санкции врз Иран.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO