Лидерот на Нова демократија Кириакос Мицотакис рече на индустријалци од Северна Грција, дека неговата влада ќе го поттикнува и нагласува брендот на грчката област Македонија и значително ќе ја подобри патната инфраструктура во регионот, објави в. „Катимерини“.

Во своето обраќање пред грчката асоцијација на извозници (SEVE) во Солун, шефот на централнодесничарската партија изјави дека неговата цел е брендот на Македонија „не само да има место со посебна историја и култура, но и со производство на висококвалитетно и меѓународно ниво, со тргувиjа на земјоделска и индустриска стока и на овој начин растот ќе биде промовиран како од туризмот, така и од извозот.“

Мицотакис додаде дека неговите приоритети вклучуваат и завршување на патната мрежа, коjа ги поврзува градовите на Северна Грција.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO