Лидерот на Нова демократија Кириакос Мицотакис рече на индустријалци од Северна Грција, дека неговата влада ќе го поттикнува и нагласува брендот на грчката област Македонија и значително ќе ја подобри патната инфраструктура во регионот, објави в. „Катимерини“.

Во своето обраќање пред грчката асоцијација на извозници (SEVE) во Солун, шефот на централнодесничарската партија изјави дека неговата цел е брендот на Македонија „не само да има место со посебна историја и култура, но и со производство на висококвалитетно и меѓународно ниво, со тргувиjа на земјоделска и индустриска стока и на овој начин растот ќе биде промовиран како од туризмот, така и од извозот.“

Мицотакис додаде дека неговите приоритети вклучуваат и завршување на патната мрежа, коjа ги поврзува градовите на Северна Грција.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO