Љубљана денеска осамна со билборд, на кој се гледа војник во униформата на Југословенската народна армија со дигнати раце на предавање.

Билбордот беше нарачан од опозициската конзервативна Словенечка демократска партија на поранешниот премиер Јанез Јанша, кој на тој начин им го честиташе на Словенците Денот на државноста на Словенија – 25-ти јуни.

Билбордот предизвика бура во општествените и социјалните мрежи со оценки и коментари дека активностите на СДС се „неадекватни и берзвкусни“.

Словенија прогласи независност од СФР Југославија со усвојување на Уставната повелба од словенечкиот парламент на 25 јуни 1991 година.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO