Студија на грчката комора на хотелиерите покажува дека изгледите за туризам оваа година се релативно слаби, како 40% од хотелиерите очекуваат стапката на вработеност да падне до 16%. Се очекува и намалување на цените за 13%.

Хотелиерите се загрижени претежно за економскиот пад во многу земји чии граѓани традиционално се заробени на пазарот на туризмот на Грција, да не зборуваме за несигурноста во Велика Британија пред Брегзит. Истражувањето исто така покажа дека поради високото оданочување во Грција, хотелиерите не се во можност да понудат поконкурентни цени во споредба со конкурентските дестинации.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO