1878 година во Охрид е родена Јустинијана (Јанка) Герџикова, по татко Каневчева, бугарска революционерка, дејателка на Внатрешната македоно-одринска револуционерна организација. Каневчева влегува во ВМОРО и учествува во револуционерната женска група на учителката Славка Чак’рова-Пушкарова од Струга, заедно со Љуба Ќупева од Велес и Амалија Примджанова, подоцна сопруга на Климент Шапкарев. Таа е саканата на Гоце Делчев. Во 1900 година учествува во заговор заедно со Делчев, Ѓорче Петров и Борис Сарафов за киднапирањето на Никола Гешов, син на Иван Евстратиев Гешов, кој меѓутоа е неуспешен бидејќи семејство Гешови заминува за Париз. По смртта на Гоце Делчев Каневчева се омажува за Михаил Герџиков.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO