Најмалку 6 лица загинаа кога брод што превезуваше мигранти потонал близу грчкиот остров Лезбос, јави известувачот на крајбрежната стража.

Со помош на европската гранична патрола, 57 луѓе беа спасени.

Во Грција има околу 70 000 бегалци и мигранти, од кои повеќето се од Сирија.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO