33 години од најголемата нуклеарна катастрофа во историјата. Припjат, градот до Чернобил, до неодамна беше речиси заборавен. Но, по успехот на телевизиската серија на каналот HBO, сѐ се промени. Одеднаш, интересот да се посети ова место нагло порасна.

„Чернобил“ на HBO стана неоспорен хит низ целиот свет, дури и надминувајќи ја Играта на тронови и Breaking Bad во IMDB.

Посетителите во мај оваа година беа 30% повеќе од вообичаеното, а туристичките резервации во текот на летните месеци се зголемија за 40%. Сите сакаат да се фотографираат во Чернобил и да се појават на Инстаграм или на некоја од другите популарни социјални мрежи.

Според гледиштата на многу кинематографери, ниту еден странски филм досега не бил во можност да постигне таква точна реконструкција на советската ера.

 

 

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO