Албанската Централна изборна комисија не ја признава уредбата на шефот на државата Илир Мета за одлагање на локалните избори и препорачува тие да се одржат како што Мета одлучил во ноември минатата година, а тоа е 30 јуни.

Четворица членови од ЦИК гласаа за отфрлање на указот, освен претседателот на комисијата Клемент Згури, кој откако колегите не го послушаа дека тие не се надлежни да одлучуваат го напушти состанокот. „Ниту јас ниту вие не сте Уставен суд за да ја оценуваме уредбата на претседателот“, рече тој пред да замине.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO