Ако не се разбереме за датумот на прославата на меморијата на Гоце Делчев, нема да работиме во заедничката комисија со Северна Македонија, соопшти пред бТВ министерот за надворешни работи Екатерина Захариева. Според неа, Бугарија нема да го компромитира датумот.

„Генерации ред во Македонија учат децата на искрени лаги и лажен национализам, тоа нема да биде прифатено од наша страна“, рече Захариева и додаде дека кога во комисијата се дискутираат датуми и документи, Бугарија ги испраќа, а Македонија враќа мислење за нив .

Целата македонска историја е основана на споделување со Бугарија, но нека историјата што е напишана во учебниците е точна, додаде министерот за надворешни работи.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO