Ако не се разбереме за датумот на прославата на меморијата на Гоце Делчев, нема да работиме во заедничката комисија со Северна Македонија, соопшти пред бТВ министерот за надворешни работи Екатерина Захариева. Според неа, Бугарија нема да го компромитира датумот.

„Генерации ред во Македонија учат децата на искрени лаги и лажен национализам, тоа нема да биде прифатено од наша страна“, рече Захариева и додаде дека кога во комисијата се дискутираат датуми и документи, Бугарија ги испраќа, а Македонија враќа мислење за нив .

Целата македонска историја е основана на споделување со Бугарија, но нека историјата што е напишана во учебниците е точна, додаде министерот за надворешни работи.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO