Изложба на плакати „Софија и Белград. Археолошки бисери „ќе отворат претседателот на Бугарската академија на науките акад. Јулијан Ревалски и заменик-претседателот на Српската академија на науките и уметностите акад. Љубомир Максимовиќ на 10 јуни во 14.00 часот во градинката „Кристал“ во главниот бугарски град. Се очекува да присуствува и градоначалникот на Софија, Јорданка Фандакова, соопштија од БАН.

Изложбата на заеднички бугарско-српска постери ќе биде претставена во исто време во двете престолнини, на чии територии постојат населби од милениуми и се распоредени по трасата на т.нар. Дијагонална патека. Таа ги поврзува земјите на Истокот и Западот, изградена е за време на Римската империја, во модерните времиња продолжува да е меѓу главните европски патни артерии.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO