Советот за безбедност на Обединетите нации денеска ќе расправа за новиот четиримесечен извештај на генералниот секретар Антонио Гутереш за работата на мисијата на ОН на Косово, Унмик.

Во извештајот Гутереш изразува загриженост поради тензиите меѓу Белград и Приштина и апелира до двете страни да се воздржат од запалливи изјави и провокации кои би можело да предизвикаат нереди.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO