Во петокот Мајкл Гоув, кој е еден од претендентите за шеф на Конзервативците објави пред „Дејли Меил“, дека земал кокаин „за време на неколку социјални настани“, кога бил млад новинар и сега жали за тоа.

Признанието на Мајкл Гоув меѓутоа значи дека може да му биде забрането да патува до САД, соопштува The Sunday Times, повикувајќи се на службеници од американското Федерално биро за истраги и Агенцијата за борба против наркотиците.

Американските визни правила изискуваат од кандидатот да одговори дали некогаш ги нарушувал законите за поседување, дистрибуција и употреба на опојни дроги.

„Не е којзнае што, дека признал, но тоа може да му донесе забрана да ги посетува САД, особено што се однесува до тоа дали пред тоа излажал во барањето за виза“, изјави американскиот специјалист за имиграциско право Сјузан Макфадан.

За последен пат, 51-годишниот Гоув патувал за САД во јануари 2017 година за да разговара со Доналд Трамп пред неговото стапување на должност. .

Гоув, кој е министер за животната средина, храните и руралните региони, е меѓу клучните кандидати за функцијата премиер, откако Тереза ​​Мај се повлече како лидер на Торите на 7 јуни. Сепак, таа ќе продолжи да ја исполнува должноста до 23 јули, кога партијата ќе го избере нејзиниот наследник.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO