Екипата на Црна Гора го отпушти српскиот селектор на тимот Љубиша Тумбаковиќ, кој се повлече од квалификациите за Евро 2020 против Косово, соопшти местната фудбалска асоцијација.

„Бордот на Црногорската фудбалска асоцијација донесе едногласна одлука да го ослободи Тумбаковиќ од неговите должности, откако тој одлучи да не го води националниот тим во вчерашниот дуел“, изјави местната фудбалска асоцијација на својот официјален сајт.

„Освен тоа што беше непријатно изненадување, одлуката на Тумбаковиќ е и прекршување на професионалните должности утврдени во договорот. За жал, притисок од надворешна страна не им дозволи на фудбалерите Филип Стојковиќ и Мирко Иваниќ да учествуваат во дуелот. Работи што во никој случај не се поврзани со спортот, во овој случај го победија фудбалот и спортот „, се додава во изјавата на асоцијацијата.

Местното издание „Вијести“ објави вчера информации дека навивачки групи од Србија извршиле притисок врз Тумбаковиќ, како и родените во Србија Стојковиќ и Иваниќ, да не играат против Косово. Ниту еден од трите не ги коментираше информациите што се појавија во медиумите.

Косово, чие население е повеќе од 90% етнички Албанци, прогласи независност од Србија во 2008 и беше официјално призната за суверена земја од повеќе од 110 земји. Меѓутоа, неколку од нив, меѓу кои и Србија, Кина, пет членки на ЕУ и Русија, одбија да ја признаат. Дуелот од група A, одигран зад затворени врати на стадионот „Будуќност“ откако Црна Гора доби забрана за расистички инциденти при поразот од Англија со 1: 5 на истиот стадион во март оваа година, заврши нерешено 1: 1.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO