Доминик Тим се пласираше во финалето на Ролан Гарос, откако го надигра во луд натпревар Новак Ѓоковиќ во пет сета – 6-2, 3-6, 7-5, 5-7, 7-5 за речиси 4 часа и 20 минути. Дуелот помеѓу нив започна вчера, но поради паузите поради лошите временски услови над Париз, беше доигран денес од резултат 6-2, 3-6, 3-1 за австриецот.

Тој на почетокот го освои првиот гејм на негов сервис, но светскиот број 1 изгледаше во далеку подобро настроение при доигрувањето, искористувајќи ги подобрите услови на теренот, освојувајќи три последователни гејма. Србинот имаше поен за пробив при 4-4, но мрежата го спаси Тим, а подоцна финалистот од минатата година го затвори сетот по драматичен 12-ти гем и пробив при сервис Џокерот.

Четвртиот сет беше исполнет со пресврти и непостојана игра од двајцата, додека шампионот од 2016 година повлече во резултатот со два брејка, но му дозволи на Австриецот да ја анулира неговата предност. Сепак, третиот пат беше среќен и Ѓоковиќ го внесе натпреварот во решавачки петти сет по нови 7-5. Во него, Тим започна подобро и поведе со 4-1 пред паузата предизвикана од дождот за да го прекине судирот по трети пат.

Светскиот број 1 се врати освежен на кортот и под Париското сонце го врати брејкот. Тогаш, сепак, следуваше нов колапс во неговата игра, од кој Тим се искористи и направи брејк за 5-3, за да сервира за меч. Австриецот не издржал на притисокот, а Србинот повторно се врати во натпреварот. Кога се чинеше дека Ѓоковиќ ќе победи во уште еден петсетов натпревар и ќе отиде во финалето, Тим покажа поздрави нерви и солидност од главната линија, за да се поздрави со драматичниот успех.

Така тој освои само по трети пат од деветте негови судири со Ѓоковиќ на професионално ниво, реванширајќи се за поразот од Србинот на истиот фаза пред три години, кога Џокерот стана и шампион, и му ја сопре серијата од 26 последователни победи во турнирите од гренд слем, со кој беше ставен крај на неговите надежи за тоа да ги држи истовремено и четирите титули повторно по 2015 година, Тим е на второ последователно финале во Париз, а негов ривал е добро познатиот од минатата година актуелен шампион Рафаел Надал.

Шпанскиот матадор триумфираше минатата година на категоричен начин во три сета, ќе се бори за 12-та титула на Ролан Гарос и вкупно 18-ти гренд слем во кариерата, додека Тим излегува за деби. Тим и Надал имаат одиграно 12 натпревари меѓусебно, три натпревари во Париз, сите три освоени од Шпанецот. Последниот натпревар освоен од австриецот е на финалето во Барселона.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO