Зависниците од кафето можат да си наполнат уште една чаша – или три – откако новото истражување покажа дека тоа нема лош ефект врз срцето, се вели во една студија објавена во интернет страницата на Универзитетот „Queen Mary“ во Лондон.

Минатите студии покажаа дека артериите склерозират и корисниците на кафе се советуваат да го намалат.

Но студија врз повеќе од 8.000 луѓе покажа дека пиењето на пет чаши на ден не е полошо од пиењето на помалку од една чаша на ден.

Во рамките на експериментот, неколку луѓе пиеле до 25 чаши без да го зголемат ризикот од склерозирање на нивните артерии.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO