Анди Руиз забележа неочекувана победа над светскиот шампион во тешка категорија Ентони Џошуа во дуел, кој се одржа во Њујорк. 29-годишниот претставник на домаќините ја освои битката со технички нокаут во седмата рунда и ги одзеде појасите на Британецот во верзиите на WBO, WBC и IBF.

Џошуа беше јавен фаворит во дуелот и неговата загуба може да се прими како сензација во светот на боксот. Откако двајцата не беа особено активни во првите две рунди, во третата Џошуа го испрати противник во нокдаун, но Руиз одговори веднаш и исто така го кутна Британецот на подот, а на крајот на рундата го стори тоа повторно. Потоа темпото падна, но во седмата рунда Американецот се развиори и по два нокдауна судијата ја прекине средбата. Тоа беше деби за Џошуа на американска почва, во кое го претрпе првиот пораз во кариерата по 22 победи, 21 од нив со нокаут. Руиз веќе има 33 победи и само една загуба претрпена во 2016 година од Џозеф Паркер. По средбата во Њујорк Џошуа му честиташе на противникот и најави дека очекува нова средба со него на рингот. Промоторот Еди Херн изјави дека реваншот ќе се одржи подоцна оваа година во Англија. 29-годишниот Руис стана првиот боксер од мексиканско потекло кој триумфирал во тешка категорија.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO