Од денес, 1 јуни, македонските граѓани ќе можат да вршат готовински плаќања само до 500 евра.

Министерството за финансии рече дека оваа мерка ќе ја намали сивата економија во земјата. „Оваа мерка има за цел да ја намали сивата економија. Плаќањето на црно им штети на граѓаните“, рече министерот Тевдовски и нагласи: ʺИмаме институционален капацитет за спроведување на оваа меркаʺ.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO