Американскиот претседател Доналд Трамп воведе царини од пет насто за целата мексиканска стока како вид на притисок врз Мексико да направи нешто повеќе во сузбивањето на бранот мигранти од Централна Америка кои сакаат да стигнат во САД. Царините ќе стапат во сила на 10 јуни, а Трамп рече дека тие постепено ќе растат се додека „не биде решен проблемот со илегалната миграција“.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO