Фиат Крајслер ги објави плановите за спојување со Рено, соопшти АФП.

Италијанско-американскиот гигант Фиат Крислер веќе го доставил предлогот за спојување на француската компанија Рено. Тоа ќе создаде „извонредна глобална автомобилска група“, се вели во соопштението.

„Фиат Крајслер денеска испрати необврзувачко писмо до одборот на директори на групацијата“ Рено „, во кое предлага комбинација од нивниот бизнис во сооднос 50/50“, се додава во официјалното соопштение.

Одборот на директори на Рено објави дека вонредно се состанува денес за да разговара за предлогот.


Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO