Фиат Крајслер ги објави плановите за спојување со Рено, соопшти АФП.

Италијанско-американскиот гигант Фиат Крислер веќе го доставил предлогот за спојување на француската компанија Рено. Тоа ќе создаде „извонредна глобална автомобилска група“, се вели во соопштението.

„Фиат Крајслер денеска испрати необврзувачко писмо до одборот на директори на групацијата“ Рено „, во кое предлага комбинација од нивниот бизнис во сооднос 50/50“, се додава во официјалното соопштение.

Одборот на директори на Рено објави дека вонредно се состанува денес за да разговара за предлогот.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO