На 24 мај во Бугарија се одбележува националниот празник на просветлението, културата и создавањето на глаголицата од Кирил и Методиј, познати уште и како „Солунски браќа“.

Првите преводи на светото писмо Кирил и Методиј ги запишуваат на глаголицата. Првите познати сведочења за прославата на празникот се откриени во ерменски летопис од 1813 година, каде што се споменува за прослава на светите браќа на 22 мај 1803 година во Шумен. За прв пат на 11 мај 1851 година во епархиските училиште „Св. Св. Кирил и Методиј“ во гр. Пловдив по иницијатива на Најден Геров се организира прослава на Кирил и Методиј – творци на глаголицата. Денот 11 мај не е случајно избран од Најден Геров – тоа е вкупниот црковен празник на двајцата светци.

Во 1857 година, денот на „светите браќа“ е одбележен во бугарската црква „Св. Стефан“ во Цариград, заедно со служење и за Св. Иван Рилски. Следната година, 1858 година, овој ден е прославен и во Пловдив со свечена служба во црквата „Света Богородица“, а потоа наставникот Јоаким Груев го изговара возбудливото слово за животот и делото на Кирил и Методиј. Празникот започнува редовно да се одбележува во Шумен и Лом, а од 1860 година и во Скопје. Од 1863 година 11 мај се утврдува како црковен празник на светите равноапостоли Кирил и Методиј. Во Софија празникот бил организиран од страна на наставникот Сава Филаретов.

За време на борбите за црковна независност од почетокот на 18 век историското дело на Кирил и Методиј е не само поттик, но и казус против грчката Вселенска патријаршија. Се претвора во симбол на идната независност, како што забележува во една од своите статии Христо Ботев. Празникот ги надминува црковно-училишните рамки на своето одбележување и се претвора во общонароден празник. По 1878 година празнувањето на Кирил и Методиј се развива во две насоки. Во слободна Бугарија тој се ограничува до училишен празник. Во Македонија и Одринско сепак истиот ги задржува своите функции и на демонстрација на бугарштината во нејзината борба против турската управа, како и против асимилаторските посегнувања на српската и грчката пропаганда. Особено значење празникот на Кирил и Методиј стекнува по Првата светска војна.

Со воведувањето на Грегоријанскиот календар во 1916 година на празникот, кој се прославува од државата и црквата, се слави на еден ден – 24 мај.

„Върви, народе възродени“, jа пеат Бугарите на овој ден. Денес бугарската азбука е официјално призната и како азбука на ЕУ.

ИНФО ЗА КОВИД-19 ВНИМАНИЕ! НЕ ШИРЕТЕ ЛАЖНИ ВЕСТИ! Драги сонародници, да не дозволиме коронавирусот да владее со нашите животи! Заштитете ги старите лица, избегнувајте ги социјалните контакти, мијте ги рацете, не паничете! Животот продолжува по коронавиросот!
loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO