Македонска државна делегација предводена од претседателот на Собранието Талат Џафери и црковна делегација предводена од архиепископот на МПЦ- ОА господин господин Стефан престојуваат во Рим на традиционалната манифестација во чест на Св. Кирил.

Изутринава ќе биде одржан Молебен во Базиликата Сан Клементе и ќе биде положен венец на гробот на Св. Кирил, а потоа е предвидена аудиенција кај Папата Франциск.

Попладне македонска и бугарска делегација ќе положат цвеќе пред плочата на Република Северна Македонија во чест на Св.Кирил во Базиликата Санта Марија Маџоре, а за вечер е предвидена уметничка програма.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO