Македонска државна делегација предводена од претседателот на Собранието Талат Џафери и црковна делегација предводена од архиепископот на МПЦ- ОА господин господин Стефан престојуваат во Рим на традиционалната манифестација во чест на Св. Кирил.

Изутринава ќе биде одржан Молебен во Базиликата Сан Клементе и ќе биде положен венец на гробот на Св. Кирил, а потоа е предвидена аудиенција кај Папата Франциск.

Попладне македонска и бугарска делегација ќе положат цвеќе пред плочата на Република Северна Македонија во чест на Св.Кирил во Базиликата Санта Марија Маџоре, а за вечер е предвидена уметничка програма.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO