Претседателот на Владата, Зоран Заев зедно со владина делегација од денеска е во дводневна официјална посета на Црна Гора каде во главниот град Подгорица ќе се одржи првата заедничка седница меѓу владите на двете земји. Заедно со владината делегација престојува и поголема делегација стопанственици, членови на стопанските комори од земајва.

На седницата се очекува да бидат разгледани повеќе информации од интерес за двете земји за развивање и продлабочување на идната соработка и ќе бидат потпишани повеќе договори и меморандуми за соработка од областа на внатрешните работи, од заштитата на животната средина и од здравството.

На заедничката владина седница ќе му претходи бизнис-форумот, кој ќе го отворат премиерите Заев и Марковиќ, и претседателите на Стопанската комора на Црна Гора и на Северна Македонија, Властимир Голубовиќ и Бранко Азески.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO