Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и неговиот американски колега Доналд Трамп наскоро ќе се состанат во Турција или на маргините на самитот на Г-20 во Јапонија следниот месец, изјави висок анонимен турски претставник во средата.

Анонимниот извор изјави дека Ердоган го поканил Трамп во Турција и дека има „позитивни сигнали“ дека американскиот претседател ќе ја прифати поканата.

„Сега работиме на програмата“, рече изворот. „Имаме позитивни сигнали, но сè уште нема програма. Тие, исто така, можат да се состанат и во рамките на самитот на Г20 во Јапонија „, додаде тој. „Очекуваме точен датум за двострана посета“.

САД и Турција неодамна ги заострија односите поради намерата на Анкара да купи руски системи за противракетна одбрана С-400, кои според Вашингтон се некомпатибилни со мрежата за одбрана на НАТО и ќе претставуваат закана за американските борбени авиони F-35, кои Турција исто така, планира да ги купи.

Државниот секретар на САД Мајк Помпео и неколку истакнати американски сенатори јапредупредија Турција дека е под закана од санкции поради купувањето на С-400. Сепак, Турција тврди дека како членка на НАТО не претставува закана за САД и таквите санкции не треба да се применуваат.

Инвеститорите очекуваат потенцијална средба меѓу двата претседатели, бидејќи надежта на Турција да ја избегне заканата од санкциите во САД се повеќе зависи од потенцијалната интервенција на Трамп.

Турскиот министер за финансии Берат Албајрак, кој исто така е и зет на Ердоган, во април се сретна со Трамп и неговиот зет и советник во Белата куќа Джаред Кушнер за да разговараат за темата. За средбата се знаат малку детали, но турските медиуми го цитираат Албајрак, кога велат дека Трамп се однесувал со „позитивно разбирање … за потребите на Турција за придобивање на С-400“.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO