Повеќе од 400 милиони луѓе со право на глас од денеска до недела ќе избираат нов состав на Европскиот парламент. На претходните избори во 2014 година одѕивот беше 40 насто, односно гласаа над 168 милиони луѓе. Се избираат 751 пратеник на петгодишен мандат.

Секоја земја избира различен број пратеници, приближно во согласност со нејзиното население. Германија избира 96 пратници, Франција 74, Британија 70, а на пример Ирска 11, а Летонија 8 пратеници. Резултатите се очекуваат в недела во 23 часот.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO