Во бугарското село Кирково за време на стартувањето на изградбата на интерконекторот за природен гас на Бугарија и Грција, грчкиот премиер Алекцис Ципрас изјави вчера дека со неговиот бугарски колега Бојко Борисов имаат визија Балканот од регион на конфликти, војни и нестабилност, да го претворат во регион на просперитет и соработка во корист на народите.

Ципрас рече дека успеле да свртат нова страница во двете земји со „долга историја на ривалство“ и оти изградиле длабок и повеќестран партнерски однос: „Убеден сум дека можеме да одиграме водечка улога во спроведувањето на оваа заедничка визија за Балканот и регионот. Бидејќи ова е единствениот пат за иднината на нашите народи“, рече Ципрас.

Ципрас истот така истакна дека Грција преку активната и мултидимензионална надворешна политика „што неодамна доведе и до историски договор со северниот сосед“, што отвора патишта за да се заврши поврзувањето на регионот, мирот и просперитетот за сите народи“ има за цел да ја зајакне улогата како столб на стабилност, мир и соработка во регионот, изјави грчкиот премиер.

loading...
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO