1878 година, дваесет и една бугарски црковно-училишни општини од Македонија испраќаат барање до рускиот министер за надворешни работи кнез Александар Горчаков за целосно национално ослободување и вклучување во Бугарското кнежевство. По силата на Берлинскиот договор, кој ја разделил Санстефанска Бугарија, Македонија и Одринско остануваат во пределите на Отоманската Империја под директна власт на султанот. За овие две бугарски области не се предвидувала каква било промена во нивниот статус од времето пред Руско-турската ослободителна војна 1877-1878 година. Отоманската империја прифаќа единственото обврска да подготви и спроведе во овие две области реформи преку кои да бидат израмнетити правата христијанското население и оние на Мухамеданите. По Берлинскиот конгрес Бугарите од Македонија испраќаат до владите на големите сили и Привремената руско управување петиции, мемоари и молби, со кои протестираат против одлуката нивните земји да останат во границите на Отоманската империја. Паралелно со мирни протести, продолжуваат и четнички акции. Стихијните пројави на отпор, придобиваат организиран карактер со активно учество на комитетите „Единство“ и на личности како Натанаил Охридски, М. Кусевич, В. Диамандиев и др. Необврзаността на Западот и на Русија со проблемот на Македонија и Одринско води до првиот вооружен отпор спрема отцепувањето на областите од пределите на Бугарија- Кресненско-Разлошкото востание.

loading...
Бесплатно преземање на содржини од Татковина е дозволено само во непосреден договор со редакцијата на Татковина, односно со одговорниот уредник. - дозволено е да се преземе најмногу 25 % од содржината на текстот – на крајот од преземениот текст, треба да се објави реченицата „Целиот текст прочитајте го тука“, а со зборот „тука“ да се поврзе (објави) линк до оригиналниот текст во Татковина. Секое целосно превземање ќе резултира со издадена фактура на име КОРИСТЕЊЕ НА СОДРЖИНА ОД ПОРТАЛОТ ТАТКОВИНА во износ од 10 000 денари. За прекршувања на овие услови, Татковина го овластува својот правен застапник да презема законски мерки спрема прекршителите.
Сподели на социјалните мрежи
  • gplus

TATKOVINA.INFO